Czym jest kolumbarium?

kolumbarium

Czym jest kolumbarium?

Czasy, w których zmarłych tylko chowało się w trumnach, a następnie grzebało w (rodzinnych) grobowcach, minęły bezpowrotnie. Kremacja ciała, a następnie złożenie go do urny, nikogo już zatem nie dziwi. Oczywistym jest więc fakt, że na polskich cmentarzach coraz częściej pojawia się kolumbarium. Czy jest, z czego się je wykonuje? Na te pytania odpowiemy w niniejszym artykule.

Kolumbarium – co to jest?

Kolumbarium to nic innego jak budowla cmentarna, w której chowane są urny. Tradycją sięga czasów wczesnochrześcijańskich – starożytnego Rzymu. Ówcześnie pełniła funkcję zbiorowego grobowca, w którym umieszczano urny z prochami zmarłych. Tak jest i współcześnie. Powodem, dla którego pojawiły się na polskich cmentarzach, zwłaszcza w metropoliach i dużych miastach, jest brak miejsca na pochówek. Dotyczy to zwłaszcza nekropolii starych lub znajdujących się w centrum danej miejscowości, przez co niemożliwe jest  powiększenie przestrzeni. W kolumbarium, a właściwie w przygotowanych w nim kolumnach, zmieści się bowiem od kilkudziesięciu do nawet kilkuset urn. To zdecydowanie więcej niż w tradycyjnym grobowców, który pomieści jedną lub maksymalnie kilka trumien.

Kremacja zwłok jako forma pochówku

Do niedawna kremacji najczęściej dokonywano w Europie Zachodniej i w Stanach Zjednoczonych. W naszym kraju – katolickim i konserwatywnym w kwestii pochówku, budziła kontrowersje. Dziś ma coraz więcej zwolenników, głównie w dużych miastach. To tam na cmentarzach są specjalne miejsca przeznaczone do pochówku urny. Dlaczego warto rozważyć kremację? To metoda pochówku, która nie tylko zaoszczędza miejsce na cmentarzu, ale i ogranicza i tak wysokie koszty pogrzebu. W dodatku kremacja chroni przed roznoszeniem zarazków.

Estetyka ma znaczenie

Wróćmy do zagadnień związanych z kolumbarium, a konkretnie z estetyką. Jego nieskomplikowany projekt pozwala wpasować go w dowolne miejsce na cmentarzu. Ten element architektoniczny, w zależności od preferencji zamawiającego, może się wyróżniać lub wręcz przeciwnie – kolorystyką i materiałem wpasować się w sąsiadujące z nim nagrobki.  Poruszając zagadnienie estetyki, należy też wspomnień o akcesoriach do wykorzystania. Tabliczki, litery, krzyże, małe wazony, a nawet lampiony czy ramki na zdjęcie zmarłego – wszystko znajduje się w naszej ofercie.

Kamieniarstwo Zając – rodzinna pasja, firma z tradycjami

Firma Kamieniarstwo Zając w Tokarni w województwie małopolskim działa od niemal 30 lat. Od 1992 roku zajmujemy się usługami kamieniarskimi. Budowle związane z pochówkiem – nagrobki, grobowce czy wspomnienie kolumbarium, to nie jedyne elementy naszej oferty. Z powodzeniem realizujemy  również projekty związane z budownictwem domowym. Schody, kominki, blaty czy parapety wykonane zarówno z granitu, jak i marmuru nie tylko cieszą oko, ale i służą użytkownikom przez wiele lat. Piękne i wytrzymałe elementy wyposażenia kuchni, łazienki czy też salonu to doskonały wybór szczególnie dla osób planujących zakup mieszkania lub budowę domu.

No Comments

Post A Comment