Jakie przepisy obowiązują w Polsce przy pochówku urny?

urny

Jakie przepisy obowiązują w Polsce przy pochówku urny?

Co można zrobić z ciałem po śmierci? Co jest dozwolone, a co nielegalne? Na razie polskie prawo nie pozwala na zbyt wiele w tej kwestii. Urny z prochami nie można zabrać ze sobą – należy ją bezwzględnie pochować w przeznaczonym do tego miejscu.

Pochówek urny a polskie prawo

Przepisy mówią jednoznacznie — ciało osoby zmarłej może być pogrzebane na cmentarzu lub zostać skremowane. Ciała chowane w tradycyjny sposób muszą być grzebane na cmentarzu (komunalnym lub wyznaniowym) w grobie ziemnym lub murowanym albo w katakumbach. Polskie prawo zabrania przechowywania urny z prochami w domu, pochówku w ogrodzie czy rozsypania prochów w dowolnym miejscu. Urna musi być pochowana w grobie murowanym, katakumbach lub przechowywana w kolumbarium, czyli specjalnych niszach do tego przeznaczonych.

Jak wygląda ceremonia pogrzebowa, kiedy zwłoki zostają spopielone?

Ogromna większość polskiego społeczeństwa deklaruje katolickie wyznanie i w związku z tym, życzą sobie oni pogrzebu w takim obrządku. Kościół katolicki uznaje ten rodzaj pochówku — o ile nie został wybrany z powodów sprzecznych z nauką chrześcijańską. Msza święta powinna odbyć się jeszcze nad zwłokami zmarłego, a kremacja i umieszczenie prochów w urnie dopiero po zakończeniu nabożeństwa. Prsawo kościelne akceptuje dwa wyjątki od tej reguły:

  • Msza żałobna może zostać odprawiona nad urną, jeśli śmierć nastąpiła za granicą
  • Gdy rodzina musi na pogrzeb przybyć z daleka

Grobowce urnowe czy ściany urnowe  – co lepiej wybrać?

Na cmentarzach, oprócz kwater urnowych, coraz popularniejsze stają się kolumbaria, czyli specjalny mur z przygotowanymi dla urn wnękami. Naczynie zostaje w niej zamurowane i zostaje tam umieszczona tabliczka z imieniem i nazwiskiem pochowanej osoby. Alternatywą jest pochowanie urny w grobowcu rodzinnym. W kwestii pochówku spopielonego ciała polskie prawo jest bardzo surowe i  nawet niezamierzone złamanie przepisów może zostać ukarane grzywną lub aresztem

Kamieniarstwo Zając – firma z tradycjami!

Nasza rodzinna firma posiada wieloletnie doświadczenie w budowie grobów urnowych czy kolumbariów. Wykonujemy nagrobki nie tylko według naszego projektu, ale także projektu dostarczonego przez klienta. Zajmujemy się również kamieniarstwem w szerszym zakresie, wykonując zlecenia na kamienne schody, parapety czy blaty. Produkty, które dostarczamy, są wykonane z dbałością o najmniejszy szczegół, trwałe i eleganckie. Polecamy nasze usługi osobom, którym zależy na wyjątkowej jakości i konkurencyjnych cenach. Zapraszamy do współpracy!

No Comments

Post A Comment