Urna czy trumna – co wybrać?

urna - kamieniarstwo-zajac.pl

Urna czy trumna – co wybrać?

Coraz więcej osób zastanawia się nad formą pochówku – w trumnie, bądź urnie. Pierwsza metoda to ta tradycyjna, stosowana od pokoleń, druga natomiast polega na kremacji i umieszczeniu prochów człowieka w specjalnym naczyniu, zwanym właśnie urną. Kościół patrzy na nią już przychylniejszym okiem, więc nawet katolicy mogą się na nią zdecydować. Nie tylko osoby starsze rozważają, co będzie lepsze – urna czy trumna, warto o takich kwestiach myśleć wcześniej i podjąć odpowiednią decyzję. Co więc wydaje się lepszym wyborem i najważniejsze, gdzie umieszczane są urny w celu pochówku?

Urna – dlaczego Polacy chcą być kremowani?

Popularność kremacji, a więc spalenia ciała w specjalnym piecu, cały czas rośnie. Wiele osób argumentuje to tym, że nie chcą po śmierci obudzić się w trumnie pod ziemią albo dopuścić do powolnego rozkładu ciała. Tak naprawdę jednak chodzi również, a może przede wszystkim o aspekty praktyczne urny. Na cmentarzach brakuje już miejsc na groby, w których umieszczane są trumny. Potrzeba coraz większych obszarów ziemi, aby budować cmentarze, a wiele grobów stoi zaniedbanych i tylko niszczeje. Niektóre z nich po wielu latach się zawalają i nadzorca cmentarza musi interweniować. Tymczasem urna na prochy to znacznie mniejsze naczynie, które zajmuje małą powierzchnię, a tak samo pozwala pochować i odwiedzać bliską osobę na cmentarzu. Coraz więcej Polaków do kremacji i pochówku w urnie przekonują też niższe koszty pogrzebu, o niemal 30% niż w stosunku do tradycyjnego pochówku z trumną. Urna pogrzebowa jest więc alternatywą, która po prostu się opłaca.

Jak wygląda proces kremacji?

Najpierw ciało zmarłego jest przygotowywane normalnie do pogrzebu, podczas którego można po raz ostatni go zobaczyć oraz się z nim pożegnać. Tuż po nim trumna przewozi się do krematorium, gdzie ląduje w piecu osiągającym 800-1200 stopni Celsjusza. Trzeba tutaj podkreślić, że trumna nie może być lakierowana, ani ubiór zmarłego wykonany ze sztucznych tkanin, co utrudni proces kremacji. Nie mają one bowiem kontaktu z ogniem, a jedynie gorące powietrze doprowadza do spopielenia trumny i ciała. W zeszłym roku podsumowano, że w Polsce znajduje się około 50 krematoriów. Najlepiej wybrać więc najbliższe z nich, by urna została możliwie szybko przekazana bliskim. Kremacja trwa około 2 godzin, następnie urna z prochami może zostać pochowana tradycyjnie na cmentarzu.

Jeśli urna, to specjalny nagrobek…

Na cmentarzu urnę pochowuje się w specjalnym nagrobku, czyli tzw.: kolumbarium. Na jego temat przygotowaliśmy poprzedni artykuł. Znajdują się w nim informacje, czym jest kolumbarium oraz zalety, jakie ma ten nagrobek na urny. Mieści się w nim nawet kilkanaście urn, więc stanowi znaczną oszczędność miejsca, a przy tym estetycznie się prezentuje. Przypominamy, że nasza firma wykonuje kolumbaria, jak i zwykłe nagrobki, zawsze zgodnie z życzeniem klienta.

Kamieniarstwo Zając – zapraszamy do kontaktu!

Przyjmujemy zamówienia na wiele wyrobów budowlanych, małe nagrobki, jak i większe gabarytowo grobowce na kilka osób, kolumbaria czy pomniki. Oferujemy profesjonalne doradztwo, ale też realizujemy indywidualne projekty. Zawsze jesteśmy w stanie zaproponować najlepsze dla klienta rozwiązanie. Nasza firma bazuje na tradycji, rzetelności oraz wykorzystaniu najlepszych materiałów, gwarantujących trwałość wszelkich konstrukcji. Zapraszamy do kontaktu, omówimy szczegóły zlecenia i wykonamy je w ustalonym, najlepszym dla Ciebie terminie.

No Comments

Post A Comment