Budowa kolumbarium dla zwierząt

budowa kolumbarium - kamieniarstwo-zajac.pl

Budowa kolumbarium dla zwierząt

W momencie kiedy ukochane zwierzę umiera, nie ważne czy w wypadku czy śmiercią naturalną, musimy znaleźć dla niego miejsce spoczynku. Zakopywanie w dowolnym miejscu martwego psa, kota czy innego pupila nie jest legalne i przede wszystkim zagraża zdrowiu naszemu i innych zwierząt. Jak więc można uczcić jego pamięć? Popularna staje się kremacja zwłok ukochanego zwierzęcia, a budowa kolumbarium dla nich w wielu miastach pozwala znaleźć miejsce dla urny.

Budowa kolumbarium w kontekście zwierząt

Otwieranie nowych krematoriów i możliwość kremacji zwłok wymusza potrzebę budowania specjalnych nagrobków na urny. Kolumbaria, bo tak się one nazywają, to ściany urnowe różnej wielkości, w których znajdują się tzw.: nisze na urny. Nagrobki urnowe są szczególnie popularne w Europie Zachodniej. Chociaż w Polsce kremacja budzi nadal wiele kontrowersji, to przekonuje się i u nas do niej coraz więcej osób.

W dodatku o grobach urnowych mówi się nie tylko w kontekście ludzi, ale i domowych pupili. Wydaje się to najlepszym rozwiązaniem w kwestii miejsca pochówku dla zwierząt. Do zalet kolumbariów należy bowiem zaliczyć niższe koszty pochówku, oszczędność miejsca czy samą elegancję w ich wyglądzie. O licznych korzyściach rozwiązania pisaliśmy w artykule Dlaczego kolumbaria stają się coraz popularniejsze?.

Pochówek zwierzęcia w polskim prawie

Miejsce pochówku zwierzęcia nie może być przypadkowe. Istnieje zakaz zakopywania martwych zwierząt w ziemi, nawet w przydomowym ogródku. Chodzi bowiem o ryzyko utoksycznienia gleby, co zagraża zdrowiu innych zwierząt i ludzi, zwłaszcza jeśli zwierzak był na coś chory. Szkodliwe substancje nie tylko przenikają przez glebę, ale i mogą dostać się do zbiorników wodnych. Za zakopanie pupila grozi nawet 1000 zł kary, ponieważ czyn jest zaklasyfikowany jako wykroczenie.

Niestety jedyną bezpłatną i często sugerowaną przez weterynarzy opcją jest utylizacja zwłok. Są one spalane i po prostu lądują wśród innych odpadów. Tymczasem zwierzę coraz częściej jest po prostu członkiem rodziny, która jest do niego bardzo przywiązana i chce uczcić jego pamięć tak samo, jak każdej innej bliskiej istoty.

Z tego względu najlepszym wyjściem z sytuacji jest pochówek zwierzęcia na cmentarzu do tego przeznaczonym, na którym znajdują się nie tylko pojedyncze groby, ale i właśnie kolumbaria – groby urnowe. Można na nim wykupić miejsce i móc odwiedzać swojego pupila, okazując mu tym samym swoją miłość i szacunek.

Projekty oraz budowę kolumbarium oferuje Kamieniarstwo Zając

Nasza firma zajmuje się projektowaniem i budową grobów urnowych. Kolumbaria budujemy również zgodnie z własnymi projektami, które przynoszą do nas klienci. Bez znaczenia jest ich przeznaczenie – możemy zarówno wykonać groby urnowe dla ludzi, jak i dla zwierząt. Od trzech pokoleń zajmujemy się już produkcją wyrobów budowlanych, głównie z granitu, marmuru lub też konglomeratu. Współpracujemy z osobami indywidualnymi i firmami, cmentarzami czy instytucjami.

Zapraszamy do obejrzenia naszych dotychczasowych realizacji kolumbariów, nagrobków, prac budowlanych i okazjonalnych np.: pomników czy tablic.

No Comments

Post A Comment