Czym jest nagrobek urnowy?

Nagrobki urnowe

Czym jest nagrobek urnowy?

W Polsce na kremację decyduje się coraz więcej osób. Decyduje o tym sam zmarły w testamencie lub jego rodzina. Gdzie osoba zmarła może być pochowana po kremacji? Prochy zmarłego umieszcza się w urnach, ale gdzie można umieścić urnę? Popularnym rozwiązaniem są kolumbaria, w których są specjalne nisze na urny. Kolumbaria mają jednak jeden minus, odbierają dużo możliwości upamiętnienia osoby zmarłej, tak jak jest to w zwyczaju w naszym kraju. Alternatywą dla kolumbarium są nagrobki urnowe.

Charakterystyka nagrobków urnowych

Nagrobki urnowe różnią się od tradycyjnych grobów, jakie najczęściej spotyka się na polskich cmentarzach. Jakie są różnice między nimi? Najważniejszą jest rozmiar. Nagrobek, w którym składa się urnę, jest znacznie mniejszy niż typowy grób. Wiążę się to oczywiście z rozmiarem samej urny. Mimo mniejszych rozmiarów nagrobki urnowe zachowują wszystkie cechy typowe dla grobów, w których składa się trumny. Drugą znaczącą różnicą jest koszt. Ze względu na niewielkie rozmiary nagrobek dla urny jest dużo tańszy niż tradycyjny.

Estetyka i konstrukcja obu typów jest bardzo do siebie zbliżona. Oznacza to, że zarówno nagrobek przeznaczony dla urn i dla trumien można ozdobić za pomocą tych samych dekoracji. Nic nie stoi na przeszkodzie, by na nagrobek urnowy dać wieniec, wiązankę i znicze. Takie możliwości są ograniczone w przypadku kolumbarium. Dodatkowo nagrobek przeznaczony na urny daje duże możliwości o kształt i wygląd całego nagrobka. W nagrobku urnowym znajduje się dostatecznie dużo przestrzeni, by złożyć tam prochy więcej niż jednej osoby zmarłej.

Nagrobki urnowe – rodzaje

Nagrobki urnowe występują w dwóch rodzajach, które stosuje się najczęściej, a są to:

  • ziemne – to nagrobki, w których urna jest pochowana w ziemi. W tym rodzaju nagrobek jest montowany na betonowej ramce, tak by nie znajdował się bezpośrednio na ziemi. Można wybrać nagrobek na jedną lub więcej urn. Są one jednak dość rzadko stosowane, zdecydowanie częściej stosuje się nagrobki stawiana na piwnicach betonowych.
  • nagrobki na piwnicach betonowych – to zdecydowanie częściej stosowany rodzaj nagrobków. Koszt budowy piwnicy na urny jest niski, zwłaszcza na wyznaczonych na cmentarzu polach urnowych. Nagrobki urnowe w tym przypadku montuje się bezpośrednio w piwnicy. Najczęściej wykonuje się piwnicę o wielkości 1m x 1m. W piwnicy pod takim nagrobkiem można pochować 4 urny. Istnieje możliwość wybudowania piwnicy dwupoziomowej, w której można złożyć 8 urn.

Istnieje możliwość pochówku urnowego w nagrobku tradycyjnym. Wtedy w piwnicy montuje się półki na urny. W takim grobowcu można pochować znacznie większą ilość urn.

O czym warto pamiętać?

Decydując się na pogrzeb urnowy, warto wziąć pod uwagę wykonanie piwnicy. Jej cena jest stosunkowa niska, a ułatwi ona dalszy pochówek kolejnych urn. Trzeba dobrze przemyśleć konstrukcję nagrobka, tak by umożliwiał on kolejny pochówek bez konieczności demontażu całości. Kamieniarstwo Zając zaprojektuje dla Państwa nagrobki urnowe, które będą nie tylko godnym pomnikiem osób zmarłych, ale też pozwolą na dalszy pochówek. Zapraszamy do kontaktu.

No Comments

Post A Comment