Do czego służy kolumbarium?

Kolumbarium

Do czego służy kolumbarium?

Ludzie od lat żegnają swoich bliskich w wyznaczonych do tego miejscach, takich jak cmentarze czy kolumbaria. Zwyczaj ten jest wspólny dla wszystkich kultur. Pewne rzeczy różnią się jednak, w zależności od miejsca i czasu odbywania się pogrzebu. Przed pochówkiem, dobrze jest przemyśleć, w jaki sposób ma przebiegać pogrzeb. W Polsce najpopularniejszą formą pogrzebu jest pogrzeb trumnowy, ze złożeniem ciała w grobie. Coraz częściej bliscy zmarłego wybierają kremację. Gdzie w takim przypadku powinno się przechowywać urnę z prochami?

Krótko o kolumbarium

Kolumbarium było wykorzystywane jako miejsce pochówku już w starożytnym Rzymie, gdzie pełniło rolę zbiorowego grobowca. Zwyczaj składania urn z prochami bliskich do kolumbarium przetrwał do czasów obecnych. Zmienił się jednak ich wygląd. Obecnie kolumbarium ma formę estetycznego, betonowego muru. Każde kolumbarium posiada otwory (odpowiednik starożytnych nisz), do których składa się urny. Po ceremonii pogrzebowej otwory zostają zamurowane, by wstawić na nich tabliczkę z informacjami o pochowanej osobie.

Dlaczego kolumbarium?

Decydując się na kremację, staje się przed wyborem miejsca, do którego składane są prochy zmarłego. W przypadku kremacji, mamy do wyboru pochówek w grobie lub w kolumbarium. Dlaczego? Prawo kościelne nakazuje przechowywanie prochów w miejscu świętym, przy czym zakazuje rozrzucania ich i przerabiania na pamiątki, biżuterię czy inne przedmioty. Papież Franciszek zatwierdził to w Instrukcji Kongregacji Nauki Wiary w 2016 roku. Podobne zapiski znajduja się też w Prawie Polskim.

W takiej sytuacji kolumbarium sprawdzi się doskonale. Przede wszystkim rozwiązanie pozwala zaoszczędzić miejsce na cmentarzach, których brakuje zwłaszcza w dużych miastach lub na starych nekropoliach. Na miejscu jednego grobu można postawić kolumbarium z 15 niszami, które mieszczą po 4 urny. Takie rozwiązanie pozwala stworzyć miejsca dla 60 osób.

Dobrze wiedzieć, że pochówek w kolumbarium jest zazwyczaj tańszy niż tradycyjny

Kamieniarstwo Zając zaprojektuje kolumbarium

Kamieniarstwo Zając ma w swojej ofercie przygotowanie projektu i wykonanie kolumbarium. Zdajemy sobie sprawę z tego, jak ważna w naszej kulturze jest pamięć o zmarłych, dlatego w naszej pracy kierujemy się zasadą by każdy projekt był nie tylko funkcjonalny, ale też elegancki. Wykonywane przez nas projekty kolumbarium prezentują się elegancko i zachowują wszystkie wymogi prawne. Zdobyte wieloletnie doświadczenie, pozwala nam wykonywać różnorodne projekty z najwyższą dbałością o szczegóły.

Tags:
No Comments

Post A Comment