Jak wybrać trwałą urnę pogrzebową?

urna

Jak wybrać trwałą urnę pogrzebową?

W dobie koronawirusa coraz więcej osób podejmuje decyzję o kremacji ciał swoich bliskich. Trumnę zastępuje wówczas urna, w której umieszczane są prochy osoby zmarłej. Rodzina decydująca się na kremację ciała bliskiej osoby, staje więc przed wyborem odpowiedniego naczynia.

 

Urna – decyzja na wieki

Zarówno polskie prawo jak i Kościół Katolicki, którego członkami jest większość Polaków, restrykcyjnie podchodzą do kwestii pogrzebu. Zarówno według prawa, jak i Kościoła, ludzkiemu ciału należny jest szacunek i godny pochówek po śmierci. Prawo świeckie stawia sprawę bardzo jasno i nie pozwala np. na rozsypywanie prochów ludzkich w tzw. pięknych okolicznościach przyrody, nawet jeśli wyraźnie życzył sobie tego zmarły. Urna z prochami zmarłego nie może także znajdować się w domu ani w mieszkaniu, a jedynie na cmentarzu lub w kolumbarium (ściana z niszami na urny, cmentarz w pionie). W związku z tym urna powinny być wybrana ze szczególną starannością.

 

Urna z kamienia

Urny z kamienia są najczęściej bardzo eleganckie, charakteryzuje je wysoka estetyka, a przy tym unikatowość ze względu na naturalne wzory kamienia. Zdecydowanie są też bardziej trwałe. Najczęściej wybieranymi materiałami w tej kategorii są marmur, granit czy onyks. Zdarza się, że tego typu urna może zawierać elementy szklane. Urna zrobiona np. z onyksu, jest pokrywana specjalną żywicą, która dodatkowo zabezpiecza naczynie przed uszkodzeniami mechanicznymi i zarysowaniami. Marmur jest odporny na korozje i wilgoć, wytrzymuje też duży nacisk i uderzenia. Niedogodnością związaną z kamienną urną jest jej ciężar – prawdopodobnie jest najcięższa z dostępnych urn o tym samym rozmiarze. Jej cena jest też najwyższa.

 

Urna z gliny

Wiele zakładów zajmujących się produkcją urn oferuje urny ceramiczne. Wykonuje się je z gliny, a następnie wypala. Dzięki temu, są bardzo trwałe i odporne na temperaturę oraz czynniki chemiczne, a także ścieranie. Wbrew pozorom ich wytrzymałość nie jest na poziomie ceramicznego kubka, ale plasuje się na najwyższych pozycjach w rankingu materiałów, z których wykonywane są urny. Często, naczynia tego typu pokrywa się polewą ołowiano cynową. Walorem urny glinianej jest fakt, że na etapie produkcji można je ukształtować w sposób wskazany przez klienta. Nie jest to do końca możliwe w przypadku innych tworzyw.

 

Urna drewniana

Do tanich i lekkich rozwiązań należą urny drewniane. Są wykonywane z twardego drewna np. dębu czy sosny, choć jeśli życzy sobie tego klient, mogą być zrobione także z innego gatunku. Powierzchnię urny pokrywa się specjalnym lakierem, który dodatkowo chroni przed uszkodzeniami. Nie ulega jednak wątpliwości, że urna drewniana nie będzie tak trwała jak marmurowa czy metalowa.

 

Urna metalowa

Początkowo może się wydawać, że urna metalowa wygląda ubogo i niezbyt okazale. W rzeczywistości zakłady zajmujące się wytwarzaniem tego typu artykułów, prześcigają się w projektowaniu metalowych urn o różnych wzorach i kolorach. Rzeczywiście, oferta rynkowa jest bardzo bogata. Stal i mosiądz to materiały bardzo plastyczne, a do tego trwałe i lekkie. Ich niewątpliwym walorem jest niska, przystępna cena.

 

Urna z kompozytu

Urny zrobione są z kamieni i żywic. Po obróbce są bardzo trwałe, odporne na wilgoć i wysokie temperatury, substancje chemiczne i czynniki atmosferyczne. Są także wodoszczelne, co stanowi dodatkowy atut. Dzięki zastosowaniu żywicy, urna kompozytowa jest wyjątkowo odporna na uderzenia i zarysowania.

 

Cenna zawartość

Na rynku dostępne są liczne wzory i kolory urn pogrzebowych. Ze względu na cenną zawartość, należy wybrać tę urnę, która nie tylko odznacza się wyjątkową estetyką, ale także jest trwała i odporna na czynniki, z którymi może się spotkać w wybranym dla niej otoczeniu.

 

 

 

 

Tags:
No Comments

Post A Comment