Jak zadbać o nagrobki urnowe w zimie?

nagrobki urnowe

Jak zadbać o nagrobki urnowe w zimie?

Mimo, iż zima w ostatnich latach jest dość łagodna, nie oznacza to, że można zrezygnować z różnorodnych prac zabezpieczających zewnętrzne obiekty przed niekorzystnym wpływem warunków atmosferycznych. Nagrobki urnowe naszych bliskich wymagają odpowiedniej pielęgnacji w sezonie zimowym, aby służyły w dobrym stanie przez wiele lat.

Uprzątnij nagrobki urnowe z przekwitłych kwiatów i wypalonych zniczy

Aby zachować estetyczny wygląd nagrobków urnowych należy systematycznie usuwać z nich przekwitłe żywe kwiaty bądź wyblakłe sztuczne wiązanki, a także wypalone znicze. Pozostawione resztki wystarczy zmieść zmiotką, a nagrobek umyć wodą. Większość grobów urnowych wykonywana jest obecnie z granitu. Jest to kamień pochodzenia naturalnego, który nie wymaga dużego nakładu pracy przy pielęgnacji. Do mycia granitu w zupełności wystarczy ciepła woda bez żadnych detergentów. Należy jednak pamiętać, aby nie robić tego w mroźny dzień. Nagromadzenie się wody i jej zamarznięcie w jakiejś części nagrobka urnowego, może go bowiem uszkodzić.

Zabezpiecz wszelkie akcesoria nagrobków urnowych

Różnorodne akcesoria nagrobkowe, tj.: wazony, donice czy misy, wymagają odpowiedniego zabezpieczenia na okres zimy. Pamiętaj, aby wylać z nich wodę i odwrócić do góry nogami. Jeżeli dodatki do nagrobków urnowych przymocowane są na stałe, owiń je szczelnie folią i zwiąż w taki sposób, aby nie dostawała się tam woda. Zabezpieczy to akcesoria przed możliwym popękaniem.

Odśnieżaj zalegający śnieg

Warto wiedzieć, że długo zalegająca warstwa śniegu może doprowadzić do uszkodzenia nagrobka urnowego. Starsze groby urnowe, które stoją na cmentarzu od wielu lat, są dodatkowo narażone na przechył pod wpływem zalegającej na nich warstwy śniegu. Istotną zatem czynnością, jest usuwanie zalegających opadów, aby wraz z przyjściem wiosny nie martwić się o naprawę czy renowację pomnika.

Nie impregnuj nagrobka urnowego z granitu!

Kamieniarstwo Zając przypomina, że dobrze wypolerowany granit nie wymaga impregnacji i konserwacji. Co więcej, niektóre środki chemiczne pod wpływem ujemnych temperatur mogą nawet uszkodzić strukturę kamienia. Należy też wiedzieć, że większość środków konserwujących ma tłustą formułę. Zmycie tłustych plam z nagrobka urnowego wykonanego z granitu, jest wręcz niemożliwe.

Kamieniarstwo Zając – wysoka jakość materiałów w szerokiej ofercie produktowej

Nasza firma, już od 28 lat bazuje na materiałach najwyższej jakości oraz sprawdzonych metodach, realizując różnorodne zamówienia z branży kamieniarskiej. W naszej ofercie odnajdziesz nie tylko nagrobki czy grobowce urnowe, ale także wyroby budowlane, jak np. kominki czy parapety. Zapoznaj się z naszą ofertą i poznaj nas bliżej!

No Comments

Post A Comment