Własny projekt grobowca czy można?

Grobowiec własny projekt

Własny projekt grobowca czy można?

Nagrobek jest ważnym elementem oddanie hołdu zmarłemu. Rodzina chce by miejsce spoczynku osoby zmarłej, było możliwie najbardziej reprezentatywny. Stojąc przed wyborem nagrobka, klienci mają wybór, wybrać z katalogów gotowych wzorów czy zdecydować się grobowce i ich własny projekt.

Grobowce własny projekt co mówi prawo?

Prawo polskie nie zakazuje zamawiania grobowców według projektów indywidualnych. Oczywiście istnieją katalogi grobowców, z których można wybrać odpowiedni, jednak to grobowce własnego projektu stają się coraz bardziej popularnym rozwiązaniem. Prawo kanoniczne również w tej kwestii daje pełną swobodę. W związku z tym Kamieniarstwo Zając prowadzi usługę wykonywania grobowców według projektu indywidualnego. Co warto o nich wiedzieć przed podjęciem decyzji?

Projektowanie samemu czy ze specjalistą?

Jeśli rodzina decyduje się na wykonanie dla bliskiej osoby personalizowanego nagrobka, do wyboru ma dwa wyjścia – skorzystanie z usług profesjonalnego projektanta lub wykonanie projektu samodzielnie. Obie opcje mają swoje wady i zalety.

Usługi projektanta dają pewność wykonania projektu zgodnie z wszystkimi technicznymi wymogami. Projekt będzie też kompletny i uwzględniał wszystkie ważne aspekty. Projektanci, którzy mają doświadczenie, są kreatywni, dzięki czemu mogą tworzyć nagrobki nietypowe, takie, które zachwycają wyglądem. Minusem tego rozwiązania jest fakt, że indywidualny projekt nagrobka jest kosztowny. Zwiększa to i tak niemałe koszty pogrzebu.

Decydując się na projekt samodzielny, unika się większych kosztów. Do zrealizowania go potrzebne będą jednak konkretne narzędzia. Ogólny kształt grobowca można oczywiście rozrysować na papierze, ryzykuje się jednak, że gotowy nagrobek nie będzie wtedy w pełni odpowiadał naszym wyobrażeniom. Im dokładniejszy będzie projekt, tym lepszy będzie efekt końcowy. Grobowce i ich własny projekt można stworzyć,  korzystając ze specjalnego oprogramowania lub ręcznie. W obu przypadkach potrzebne będą zdolności projektowe.

O czym należy pamiętać?

Niezależnie od tego, czy projekt grobowca wykonany będzie samodzielnie, czy z pomocą projektanta, należy uwzględnić szereg czynników.

Na samym początku należy rozważyć materiał, z jakiego ma zostać wykonany nagrobek. Najczęstszym materiałem jest granit, który jest bardzo wytrzymały i estetyczny. Grobowiec własnego projektu można wykonać też z marmuru lub piaskowca. Każdy z nich ma inną cenę, co za tym idzie, im większy nagrobek, tym większe koszty. Na cenę wpływa też kształt. Jeśli bryła jest skomplikowana a grobowiec pełny małych detali, które wymagają ręcznego wyrzeźbienia, będzie droższy.

Kolejną ważną rzeczą są napisy, które wykonuje się różnymi metodami. Najczęściej wybiera się paskowanie, dzięki któremu możliwe jest wykonanie napisów we właściwie każdym stylu. Alternatywą do piaskowania jest kucie, które jest bardziej artystyczną formą napisów i podnosi wartość nagrobka, lecz możliwe jest tylko przy czcionkach o grubszym kroju. Ostatnią opcją są litery metalowe, które przyklejane są na powierzchnię nagrobka. Ta metoda zapewnia szeroki wachlarz czcionek. Do tego są trwałe i proste w montażu.

Wybierz nagrobek z Kamieniarstwem Zając

Jeśli zdecydowałeś się na grobowiec i własny projekt zwróć się do nas. Pomożemy wybrać odpowiednie materiały do Twojego projektu. W razie potrzeby zaprojektujemy nagrobek według Twoich wskazówek. Dzięki naszemu wieloletniemu doświadczeniu zapewniamy fachowe doradztwo w każdym momencie prac nad grobowcem.

No Comments

Post A Comment